Güncel Sanatta Risk 2
Kapat

Başvuru için dilerseniz bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım!

Yükleniyor
Miles&Smiles kredi kartınız yoksa şimdi almanın tam zamanı!

1-31 Mart 2017 tarihleri arasında Miles&Smiles kredi kartına yapacağınız başvurudan 5000 hoş geldin mili kazanmak için Miles&Smiles American Express kartınızı kullanmanız yeterlidir.
Detaylı bilgi için tıklayınız

Miles&Smiles kredi kartından 5000 hoş geldin mili</strong>
Gizlilik Sözleşmesi

Güncel Sanatta Risk 2
Başarılı Sanat Koleksiyonerliği: Çin Modeli
American Express & SPOT Uluslararası Güncel Sanat Seminerleri'nin ikinci etabı başlıyor

American Express sponsorluğunda ve SPOT Projects organizasyonuyla, iki etapta gerçekleşen Uluslararası Güncel Sanat Seminerleri'nin ikincisi olan Başarılı Sanat Koleksiyonerliği: Çin Modeli, 09 Kasım Cuma günü Divan İstanbul'da gerçekleşecek. Bu seminer serisinin ilki, Doğru Sanat Koleksiyonerliği: Koleksiyonerin El Kitabı adıyla 17 Mart'ta Four Seasons Bosphorus'ta, İngiliz sanat eleştirmeni ve yazarı Louisa Buck tarafından gerçekleşmişti.

Başarılı Sanat Koleksiyonerliği: Çin Modeli başlığı altında verilecek seminerde, Sanat tarihçisi ve Çin sanatı üzerine uzman Karen Smith, Tate Müzesinin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi ve dünyanın en ünlü, itibarlı Çin güncel sanat koleksiyoneri Uli Sigg ve Prens Claus Vakfı'nın Asya temsilcisi ve Şangay'daki Arthub Asya Kültür Vakfı'nın eş yöneticisi Defne Ayas, Çin Güncel Sanat örneğine bakacak ve bu coğrafyada koleksiyonerlikle sanat dünyasının gelişimi arasındaki etkileşmeyi inceleyecek.

Karen Smith tarafından Çin güncel sanatı üzerine verilecek bir tarih dersiyle başlayacak seminerin ilk bölümünde, kültürel devrimin sonundan günümüze kadar sanat tarihi incelenecek. İkinci bölümde, 2007'den bu yana Prens Claus Vakfı'nın Asya temsilcisi olan ve Şanghay'daki Arthub Asya Kültür Vakfı'nın eşyöneticiliğini yapan Defne Ayas bu coğraftyadaki sanat ortamının gelişimiyle ilgili sunum yapacak. Seminer, dünyadaki ünlü Çin güncel sanat koleksiyoneri Uli Sigg tarafından kendi deneyimlerini aktaracağı bir sunumla son bulacak.

Garanti Bankası kredi kart sahiplerine* özel indirim ayrıcalıkları sunulan seminer, 09 Kasım Cuma 10:00-17:00 arasında, Divan İstanbul'da gerçekleşecek.

* Katılım bedeli 400 TL'dir.

Miles&Smiles Platinum ve Privé American Express kartlara %10 indirim ayrıcalığı sunulmaktadır.

Bilet satışı için American Express Seyahat ve Concierge Hattı 0212 310 23 23

Konuşmacı bilgileri

Uli Sigg

1946 senesinde İsviçre'de doğan Uli Sigg, doktorasını Zurich Universitesinde tamamladıktan sonra Schindler Grup'ta çalışmaya başladı.

1980'de Batı ile Çin arasında ilk Ortak Teşebbüsü gerçekleştirdi. 1995 senesinde İsviçre Hükümeti Sigg'i 4 seneliğine Çin, Kuzey Kore ve Mogolistan'a Büyükelçi olarak atadı. Sigg 1997'de sanatsal yaratıcılık, analiz ve kritik konusunda üstün başarı gösteren Çinli sanatçı ve eleştirmenlere verilmek üzere Çin Güncel Sanat Ödülü'nü yarattı.

2,000'den fazla sanat eserinden oluşan Sigg Koleksiyonunda Çin güncel sanatının öncü sanatçıları Ai Weiwei, Fang Lijun ve Wang Guangyi gibi isimlerin işleri bulunmaktadır.

Sigg MoMA Müzesinin Uluslararası Komitesi Üyesi, ve Tate Müzesinin Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir.

Karen Smith

1979'dan beri Çin'de güncel sanat üzerine çalışan bir İngiliz sanat tarihçisidir. Ma Ke, Shi Jinsong, Jia Aili'nun işlerinin de içinde olduğu bir çok dergi ve sergi kataloğuna yazı yazmıştır. 2011'de Görüldüğü Üzere: Çin Sanatçıları Tarafından Önemli Sanat İşleri (Beijing World Publishing Corp., 2012 / Commercial Press 2012) ve Dokuz Canlı: Yeni Çin'de Öncü Akımların Doğuşu (Scalo, 2006, Timezone 8, 2008)'un da aralarında bulunduğu Çin'in güncel sanatı ve tarihi üzerine kitapları bulunmaktadır. Şu sıralar Başlangıçtan Sona: 1990larda Çin Sanatı adlı en son kitabını tamamlamak üzeredir.

Küratöryel olarak Kunstmuseum Wolfsburg'da Çinliler: Çin'den Fotoğraf ve Video Sanatı (2004), Tate Liverpool'da Gerçek Olay (2007), Platform China'da İncelik (2008), ve Pekindeki Today Art Museum'da Gözüme Besteler (2009) sergilerinin yanısıra Liu Xiaodong, Xu Ruotao ve Jia Ali'nin sayısız tek kişilik sergilerini organize etmiştir. 1992'den beri Pekin'de yaşamaktadır.

Defne Ayas

Dünyanın önemli güncel sanat merkezlerinden Witte De With'in direktörü. Uluslararası öneme sahip New York Performa Bienali'nin 2005'ten beri küratörlüğünü yürüten Ayas, 2007'den bu yana ise Prens Claus Vakfı'nın Asya temsilcisi olan, Şanghay'daki Arthub Asya Kültür Vakfı'nın eşyöneticiliğini yapıyor. Ayrıca son 5 yıldır New York Üniversitesi'nin Şanghay Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan küratör, Şanghay Büyükşehir Belediyesi ve Şanghay Expo'su için düzenlediği büyük çapta sanat sergileri ve 5. Çağdaş Şanghay Sanat Fuarı'nda gerçekleştirdiği projeler sayesinde, Çin'in gelişmekte olan kültür sanat yaşamına katkıda bulunmaya devam ediyor.

SPOT Contemporary Art Projects Hakkında;

SPOT Projects güncel sanat piyasasına donanımlı sanatseverler ve koleksiyonerler yetiştirmek, ve sanatçı hamilik sistemini benimsetmek amacı ile Küratör/Yazar Zeynep Öz, Küratör/Sanat Yöneticisi Laura Carderera, ve Koleksiyoner/Hami Tansa Mermerci Ekşioğlu tarafından 2011 yılında kuruldu.

SPOT Projects güçlü bir güncel sanat platformunun bilgili koleksiyonerler ve sanatseverler tarafından olgunlaşabileceği anlaşıyla farklı formatların birleşiminden oluşan kurs programları, atölyeler, uluslararası seminerler ve geziler düzenleyen bir organizasyondur.

Katılımcılarıyla, öncü sanatçı, küratör, eleştirmen, ve sanat yöneticilerini biraraya getiren SPOT, kesintisiz iletişim ve yenilikçi eğitim hedefiyle sadece 20 kişi olarak sınırladığı kurslarını ve atölyelerini yıl boyunca belirli aralıklarla devam ettiren dinamik bir yapıya sahiptir.

Türkiye'deki güncel sanat projelerine üretim fonu yaratmayı ilke edinen SPOT, kurs gelirlerinin önemli bir bölümünü projelere aktararak sanat üretimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede her bir SPOT eğitim katılımcısı, bir Hami niteliğinde, güncel sanat üretimine birebir destek olacaktır.

Euro.Message madebycat