SOSYAL Bağlamda/İçeren/İçerikli SANAT
Kapat

Başvuru için dilerseniz bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım!

Yükleniyor
Miles&Smiles kredi kartınız yoksa şimdi almanın tam zamanı!

1-31 Mart 2017 tarihleri arasında Miles&Smiles kredi kartına yapacağınız başvurudan 5000 hoş geldin mili kazanmak için Miles&Smiles American Express kartınızı kullanmanız yeterlidir.
Detaylı bilgi için tıklayınız

Miles&Smiles kredi kartından 5000 hoş geldin mili</strong>
Gizlilik Sözleşmesi

"SOSYAL bağlamda/içeren/içerikli SANAT"
American Express & SPOT Uluslararası Güncel Sanat Seminerleri'nin
dördüncü etabı başlıyor

American Express sponsorluğunda ve SPOT Projectsorganizasyonuyla yapılan Uluslararası Güncel Sanat Seminerleri'nin dördüncüsü; 16-18 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan ArtInternational Istanbul kapsamında, 17 Eylül Salı günü "SOSYAL Bağlamda /içeren/içerikli SANAT" başlığı altında gerçekleşecek.

İki ayrı oturumdan oluşan seminerin moderatörlüğünü; kültürel ve sivil toplum geliştirme ve küratöryel pratikte uzmanlıklara sahip Moukhtar Kocache yapacak.

Seminerlerden ilki; bölgedeki önemli kar amacı gütmeyen sanat kurumlarıyla çalışmış olan Marwa Arsanios, Heba Farid, Dr. Tina Sherwell ve Asena Günal tarafından "Zorlukların Üstesinden Gelmek: Kriz Zamanlarında Sanat"başlığı altında verilecek. "Karmaşık ve öngörülmez ortamlarda kurumlarını duyarlı, esnek ve güncel kılmak adına ne gibi stratejiler geliştirdiler? Sanatsal üretim açısından ulusal ve bölgesel bağlamlarda nasıl modeller seçtiler? Kriz dönemlerinde seyirci kitlelerini ve kamuoyunu nasıl bir arada tuttular? Misyonları ve hedefleri değişken politik gerçeklere ne şekillerde adapte olmuştur? Sanatsal projeler, kamuoyu ve aktivizm ilişkisini nasıl dengelediler? Benzer baskılar ve koşullar ile karşı karşıya olanlara neler önerebilirler?" sorularına yanıtlar aranacak.

İkinci panel ise; Saruhan Doğan, Jack Persekian ve Nato Thompson tarafından Dengeler: Kriz Dönemleri, Eleştirel İşler, Eleştirel Kurumlar" başlığı altında gerçekleşecek. Seminerde; "Toplumda sosyal ve politik gerilimlerin yaşandığı zamanlarda, sanatçılar ve işleri giderek daha tartışmalı ve daha çekişmeli olma eğilimindedir. Sosyal açıdan duyarlı ve eleştirel bireyler olarak, kişisel politik görüşleri ve bakış açıları, sanat işleriyle daha fazla iç içe bir hal alır. Pek çok sanatçı için sanatsal üretim, nesne üretiminden veya nihai bir ürünü ortaya çıkartmaktan uzaklaşıp, toplumsal değişimi teşvik eden türde katılımcı, performatif, sürece yönelik ve kamusal alanlardaki işlere yönelir. Sanat kurumları bu tür işlere nasıl destek verir? Bu tür işlerin üretilmesi ve etkin bir şekilde desteklenmesi için hangi koşullar gereklidir? Sosyal ve politik içerikli bu sanat pratiğini kurumlarla tanıştırmanın ne tür zorlukları ve imkanları vardır? Kuruculara, destekçilere (hamiler) ve koleksiyonerlere bu tür işleri kurumsal bir çerçevede temsil etmek adına ne gibi bir rol ve sorumluluk düşer? Kurumlar, kendi kitlelerinin ihtiyaç ve isteklerine duyarlı kalarak, aynı zamanda ortaklarının beklentilerini nasıl karşılarlar?" sorularına cevap verilecek.

Seminer, moderatör Moukhtar Kocache' in yaptığı kapanış konuşması ve katılımcıların sorularının cevaplandığı bir bölümle son bulacak.

Konuşmacı Bilgileri

MARWA ARSANIOS

Marwa Arsanios yaşamını ve üretimini Beyrut'ta sürdürmektedir. Marwa, 2011 yılında Jan Van Eyck Akademisi Güzel Sanatlar bölümünde araştırmacılık yapmıştır. Sanatçının işleri, Future Generation Sanat Ödülü,Venedik Bienali (2013) Homeworks VI (2013), Homeworks V (2010), Paris Palais des Beaux Arts (2013), Berlin NGBK (2012), 12. İstanbul Bienali (2011), Tokyo Wonder Site (2011), Berlinale genişletilmiş Forumu (2010) gibi çeşitli platformlarda sergilenmiştir.

Video çalışmaları 2010 Rio de Janerio Film Festivali gibi çeşitli festival ve etkinliklerde ve son olarak da Paris Centre Pompidou'da gösterime sunulmuştur.

Marwa 2012 Future Generation Sanat Özel Ödülü'nün sahibidir. Aynı zamanda 98weeks isimli araştırma projesi/alanı kurucularındandır.

HEBA FARID

Heba Farid, peyzaj mimarlığı, güzel sanatlar ve sanat teorisi alanlarıyla ilgilenen, Kahire merkezli multi disipliner bir sanatçıdır. İşleri en son 2011'de "Images Recalled" başlığı altında 3. FotoFestival Manheim Hiedelberg Ludwigshafen'da olmak üzere uluslararası sergilenmiş ve yayınlanmıştır. 2004 yılından beri, Beyrut merkezli Arabic Music Archiving and Research arşivi işbirliğiyle, erken 20. yüzyıl sanatçısı Na'ima al-Misriyya hakkında çok disiplinli bir sanat/araştırma projesi üzerinde çalışıyor. 2004'te Kahire'de kurulan görsel imaj odaklı Contemporary Image Collective (CIC) merkezinin, kurucu üyelerindendir. 2008 yılından beri Kültür ve Tabiat Varlıkları Mirası Belgeleme Merkezi (İskenderiye Kütüphanesi) CULTNAT'ta fotografik miras programının koordinatörüdür. Araştırma odaklı bu inisiyatif Mısır'daki fotografik pratiklerin tarihi yazımına odaklanır. 2012 yılında, 20. yüzyılın başlarından itibaren Kahire'deki stüdyo fotoğrafçılarının pratiklerine odaklanan "On Photography…at Studio Viennoise" sergisinin eş küratörlüğünü yaptı. Heba, çeşitli bölgesel sempozyumlara ve yayınlara katıldı. Bunlardan sonuncusu Beyrut'ta ve Almanya'daki Folkwang Müzesi'nde oluşturulan Modern Miras Gözlemevi ve bu projeyle eş zamanlı basılan "A Medium in Transition" (2012) yayınıdır.

DR. TINA SHERWELL

Dr. Tina Sherwell Kudüs'te yaşıyor. Londra Üniversitesi Goldsmiths Koleji Tekstil ve Eleştirel Teori bölümlerinden mezun olduktan sonra Canterbury'deki Kent Üniversitesi'nde Görsel Çalışmalar bölümünde doktorasını yaptı. 2007-2012 yılları arasında direktörlüğünü yaptığı Filistin Uluslararası Sanat Akademisi'nde hala teori ve güzel sanatlar uygulama dersleri vermenin yanısıra Akademik Programlar Direktörlüğü görevini sürdürmektedir. Daha önce Southampton Üniversitesi Winchester Sanat Okulu'nda Güzel Sanatlar Program Başkanı oldu. Ayrıca Birzeit Üniversitesi'ndeki Virtual Galeri'nin Direktörlüğü'nün yanı sıra galerinin dijital arşivleri için Tate Online'da çalıştı. Harita serileri ile 2001 yılında İskenderiye Bienali Ödülünü kazandı. Terrains of Belonging adlı retrospektif sergi ve Sliman Mansour'un monografisinin de aralarında bulunduğu Filistin üzerine, farklı katalog, gazete ve kitaplarda makaleleri yayınladı. Son yayınları şunlardır: Time Loop in Palestinian Video Art; Constellation of the Moving Image, Ed. B. Makhoul. Al Hoash, Kudüs, Geopolitics of Palestinian Contemporary Art in No Order, İtalya (2013), Contemplation on Public Art in Palestine, Henrich Boell Vaktı Kiel Muthesius, Almanya (2012). Filistin'de UNESCO, Filistin Kültür Bakanlığı, Birzeit Üniversitesi Müzesi ve Al Hoash Sanat Alanı gibi bir dizi kültür kurumunda ve eğitim projelerinde danışman olarak çalışmıştır.

ASENA GÜNAL

1973 doğumlu olan Asena Günal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans, Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Türkiye Yakın Tarihi Programında doktorasını yapmıştır. Şubat 1998 – Haziran 2005 arasında editör olarak çalıştığı İletişim Yayınları'nda, yayın kurulunun bir üyesi olarak yayın politikasını belirleyenler arasındaydı. 1998'den beri, Toplum ve Bilim dergisinin yayın sekreteri olarak çalışan Günal, yayın sekreteri olarak yayın kurulunun da üyesidir. Eylül 2008'den bu yana Tophane'de bir kültür sanat merkezi olan DEPO / Tütün Deposu program koordinatörlüğünü yürütmektedir. DEPO, sanatsal programının yanı sıra (sergiler, yerleştirmeler, film gösterimleri) konferans, atölye, söyleşi ve sunumlar organize ediyor ve Türkiye ve bölgedeki güncel sanat pratiklerine dair bir e-dergi yayınlamaktadır. Günal, DEPO'daki bütün etkinliklerin organizasyonu ve koordinasyonundan sorumludur.

JACK PERSEKIAN

Kudüs'te doğan ve hala orada yaşamını sürdüren, küratör ve yapımcı Jack Persekian, Filistin Müzesi Baş Küratörlüğü ve Direktörlüğü'nün yanı sıra Anadiel Galeri ve Al-Ma'mal Çağdaş Sanat Vakfı'nın da kurucusu ve direktörüdür. Sanat dünyasındaki geçmiş deneyimleri arasında, Sharjah Sanat Vakfı Direktörlüğü (2009 – 2011), Sharjah Sanat Bienali Sanat Direktörlüğü (2007 – 2011), Sharjah Bienali Baş Küratörlüğü (2004 – 2007) gibi pozisyonları vardır. Ayrıca Kudüs Al-Ma'mal Vakfı bünyesindeki ''The Jerusalem Show (2007'den günümüze) '' ile ''Qalandiya International'' (2012) projelerinin kurucusu ve sanat direktörüdür. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında '' Disorientation II,'' Manaret Saadiyat, Saadiyat Island, Abu Dabi (2009), '' Never-Part,'' Bozar, Brüksel (2008), Rem Koolhaas ile eş küratörlüğünü yaptığı '' Dubai Next,'' Vitra Tasarım Müzesi, Weil am Rhein, Almanya (2008),''Reconsidering Palestinian Art,'' Cuenca, İspanya (2006), ''Disorientation – Contemporary Arab Artists from the Middle East,'' Haus der Kulturen der Welt, Berlin (2003) vardır. Diğer üretimleri ve sanat yönetmenlikleri arasında: The Palestinian Cultural Evening, Dünya Ekonomi Forumu, Ölü Deniz, Ürdün (2004) ve Millennium Celebrations in Bethlehem - Bethlehem 2000 (1999 - 2000) vardır.

NATO THOMPSON

Nato Thompson 2007 yılında Creative Time'a katıldı. O zamandan beri Creative Time'ın Baş Küratörlüğünü üstlenen Thompson, The Creative Time Summit (2009–2013), Nick Cave'le HEARD•NY (2013), Trevor Paglen'le The Last Pictures (2012), Living as Form (2011), Paul Ramirez'le Jonas Key to the City (2010), Jeremy Deller'la It is What it is (2009, New Museum küratörleri Laura Hoptman ve Amy Mackie ile birlikte), Democracy in America: The National Campaign (2008), ve Paul Chan'le Waiting for Godot in New Orleans (2007) gibi önemli projeler gerçekleştirdi. Daha önce küratör olarak MASS MoCA'da çalıştı ve bu süreçte The Interventionists: Art in the Social Sphere (2004) gibi, katologları MIT Press tarafından dağıtılan, büyük ölçekli sergiler düzenledi. Yazıları BookForum, Frieze, Art Forum, Parkett, Cabinet ve The Journal of Aesthetics and Protest gibi pek çok yayında yer aldı ve 2005 yılında sanat yazarlığına katkılarıyla Art Journal Ödülüne layık görüldü. Independent Curators International (ICI) adına, Mellville House Yayıncılık tarafından basılmış bir kataloğu olan Experimental Geography sergisinin küratörlüğünü yaptı. Seeing Power: Socially Engaged Art in the Age of Cultural Production adlı kitabı 2013 yılında Melville House tarafından yayınlandı.

SARUHAN DOĞAN

1967 yılında Stockholm'de doğan Saruhan Doğan, Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden lisansını, London School of Economics and Political Science'dan Ekonomi yüksek lisansını aldı. Bankacılık kariyerinde 21 yıldan sonra, Finansbank'ta Yatırım ve İşlem Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2002 yılından beri Türkiye'den, 2000 sonrası güncel sanat işleri satın alıyor. Koleksiyonunda Burak Delier, Canan, Erinç Seymen, Elmas Deniz, Borga Kantürk, Nezaket Ekici, Kutluğ Ataman, Evrensel Belgin, Emre Hüner, Antonio Cosentino, Yusuf Sevinçli, Ahmet Öğüt, Murat Akagündüz, Ansen, Haluk Akakaçe, Leyla Gediz, Hüseyin Çağlayan, Gözde Türkkan ve Güçlü Öztekin'in değişik mecralarda işleri vardır.

MODERATOR:
MOUKHTAR KOCACHE

Moukhtar Kocache kültürel ve sivil toplum geliştirme ve küratöryel pratikte uzmanlıklara sahiptir. Beyrut doğumlu Moukhtar, Paris'te büyüdü. Washington DC ve New York'ta on beş, Kahire'de sekiz yıl geçirdi. Halen yaşamını New York, Paris ve İstanbul şehirleri arasında sürdürmektedir. 2004-2012 yılları arasında Kahire'de Ford Vakfı Bölgesel Ofisinde Programlar Sorumlusu olarak görev yaptı. Oluşturduğu fonlarla Mısır, Filistin, Lübnan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nde (MENA) küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için yaratıcılık, söylem, sanat eğitimi ve kültürel gelişim odaklı projeleri destekledi. Aktif fon olarak 14 milyon dolarlık bir portfolyoyu yönetti. 1998- 2004 yılları arasında Amerika'nın önde gelen sanat konseylerinden, New York Aşağı Manhattan Kültür Konseyi bünyesinde Program ve Servis Direktörü olarak misafir sanatçı programları, kamusal sanat inisiyatifleri, sergiler, yayınlar, konferanslar ve seminerler düzenledi.

Garanti Bankası ve American Express® İşbirliği Hakkında;

Garanti Bankası 2006 yılından itibaren, Türkiye'de American Express markalı kredi kartlarının tek yetkili bankasıdır.. Müşterilerine ilk sunduğu American Express Centurion Lıne ürünlerini yıllar içinde Bonus American Express® Miles&Smiles American Express® Kredi Kartları dahil olmak üzere genişleterek American Express Blue Box logosunu taşıyan 'Blue Box' serisi ürünleri de müşterilerine sunmaktadır.

Garanti Bankası ayrıca Türkiye'deki American Express işyeri ağına üye işyeri kabul etme, sadık ve yüksek oranlarda harcama yapan kart sahiplerini üye işyerlerine yönlendirme sorumluluğunu üstlenmiştir.

SPOT Contemporary Art Projects Hakkında;

SPOT Projects güncel sanat piyasasına donanımlı sanatseverler ve koleksiyonerler yetiştirmek, ve sanatçı hamilik sistemini benimsetmek amacı ile Küratör/Yazar Zeynep Öz, Küratör/Sanat Yöneticisi Laura Carderera, ve Koleksiyoner/Hami Tansa Mermerci Ekşioğlu tarafından 2011 yılında kuruldu..

SPOT Projects güçlü bir güncel sanat platformunun bilgili koleksiyonerler ve sanatseverler tarafından olgunlaşabileceği anlayışını benimsemiş güncel sanat eğitim ve üretim merkezidir.

Katılımcılarıyla, öncü sanatçı, küratör, eleştirmen, sanat yöneticileri ve koleksiyonerlerini biraraya getiren SPOT Projects, kesintisiz iletişim ve yenilikçi eğitim hedefiyle, seminerlerini ve gezilerini yıl boyunca belirli aralıklarla devam ettiren dinamik bir yapıya sahiptir.

Türkiye'deki güncel sanat projelerine üretim fonu yaratmayı ilke edinen SPOT Projects, seminer gelirlerinin önemli bir bölümünü projelere aktararak sanat üretimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede her bir SPOT eğitim katılımcısı, bir Hami niteliğinde, güncel sanat üretimine birebir destek olacaktır.

Euro.Message madebycat